9 najpiękniejszych jezior w Polsce

Lis 30, 2019

Jeziora w Polsce się coraz większą popularnością, nie są tak przepełnione turystami jak morze czy góry, ale to idealne miejsce na osób kochających żeglowanie i odpoczynek w strefie ciszy blisko natury.

Możemy się pochwalić naprawdę urokliwymi miejscami, co więcej słynne Jeziora Mazurskie znalazły się w czternastce cudów natury na świecie, co dodatkowo zachęca do wybrania się tam na urlop.

Przedstawimy Wam teraz jeziora w Polsce, które według nas są warte uwagi. Zaczniemy od najsłynniejszych Wielkich Jezior Mazurskich. To właśnie do nich należą największe jeziora. Jest to obszar niezwykle bogaty w florę i faunę, pełen historycznych zabytków, a także idealny do uprawiania sportów wodnych i wędkowania.

1. Śniardwy

Sniardwy
Source: https://commons.wikimedia.org/

To największe jezioro w Polsce. Powierzchnia jeziora zajmuje 114 km². Leży ono na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego w dorzeczu Pisy.

Jezioro jest bardzo płytkie, a na jego dnie leżą liczne głazy co jest sporym problemem dla żeglarzy. Na jeziorze znajduje się 8 wysp i sporo zatok. Mówi się, że najpiękniej Śniardwy wyglądają o świcie.

2. Mamry

Mamry
Source: https://commons.wikimedia.org/

Jest kolejnym z największych jezior w Polsce. Należy do miejsc atrakcyjnych turystycznie, ponieważ posiada czystą wodę. W okolicy jeziora usytuowane są bunkry z II wojny światowej.

3. Hańcza

Hancza
Source: https://commons.wikimedia.org/

To najgłębsze jezioro. Położone jest na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. Maksymalna głębokość wynosi 108,5m. Z jeziorem łączy się rzeka Hańcza.

W całości objęte jest ochroną jako rezerwat przyrody Jezioro Hańcza. Pod względem krajobrazu stanowi jeden z najbardziej zróżnicowanych obszarów w Europie.

4. Pojezierze Drawskie

Pojezierze Drawskie
Source: https://commons.wikimedia.org/

Jest to region położony w północnej Polsce. Występują tam liczne formy polodowcowe, stąd jest tam wiele jezior. Pojezierze słynie z przepięknych krajobrazów oraz wielu gatunków zwierząt. Łącznie na tym obszarze znajduje się 250 jezior.

Turystyka kwitnie najbardziej na jeziorze Drawsko i Lube. Jest to idealne miejsce do nurkowania i uprawiania sportów wodnych.

5. Jezioro Drawsko

Jezioro Drawsko
Source:https://commons.wikimedia.org/

To najsłynniejsze jezioro na Pojezierzu Drawskim. Jest to największy akwen polodowcowy w Europie. Leży 65 km na południe od Koszalina. Drawsko jest drugim po Hańczy najgłębszym jeziorem w Polsce. Wysokość zwierciadła wody wynosi 128,7 m n.p.m.

6. Jezioro Czyste

Jezioro Czyste
Source: https://commons.wikimedia.org/

To najczystsze jeziora w Polsce. Jezioro Czyste położone jest na Pojezierzu Iławskim. To jedno z najciekawszych lazurowych jezior.

Woda pochodzi ze stopionej bryły lodu. Nie można jednak powiedzieć, że jezioro jest bogate we florę i faunę.

Niestety kąpiel w jeziorze jest surowo zabroniona, ze względu na zachowanie czystości. Widoki jednak zachęcają do spacerów.

Jezioro Białe na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, na dorzeczu Bug i Wieprz, zachęca przejrzystą wodą i bogatą florą i fauną. Jest to idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych i wędkarzy.

7. Jezioro Powidzkie

Jezioro Powidzkie
Source: https://commons.wikimedia.org/

Jeziora w Wielkopolsce jest również jednym z najczystszych jezior w Polsce. Znajduje się 15 km od drogi z Poznania do Warszawy. Największe jezioro Wielkopolski pochwalić się może pierwszą klasą czystości wody.

Znajdują się tam liczne gospodarstwa agroturystyczne. Co ciekawe jezioro objęte jest strefą ciszy i nie można korzystać ze sprzętów posiadających silniki spalinowe.

Jezioro Maltańskie jest sztucznym zbiornikiem w Poznaniu. Cieszy się ogromną popularnością wśród Poznaniaków. Będąc w mieście możemy być blisko natury. Jest tam pełno atrakcji i na pewno nie można mówić o nudzie.

8. Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie
Do najpiękniejszych jezior w Polsce możemy zaliczyć zdecydowanie Jezioro Czorsztyńskie. Jest to zaporowy zbiornik na Dunajcu w Pieninach.

Nie możemy narzekać tam na brak pięknych widoków. Warto udać się na rejs po jeziorze statkiem lub gondolą. Nad jeziorem znajdują się dwa zamki: w Czorsztynie i Niedzicy.

9. Bory Tucholskie

Bory Tucholskie
W tym zestawieniu nie można pominąć jezior w Borach Tucholskich położonych na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Nie trudno znaleźć tutaj ośrodki wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne. Najpopularniejsze miejsca to zespół jezior Szczycieńskich, jezioro Krasne i jezioro Okonińskie.

Jeśli Twój lot opóźnia się o więcej niż 3 godziny lub został odwołany, możesz być uprawniony do odszkodowania do kwoty 600 EUR, na podstawie zasady UE 261.

Sprawdź za darmo

Oferujemy usługi „Bez wygranej - bez opłat”, więc roszczenie jest wolne od ryzyka!

Travel bag

Opóźniony lot?

Za opóźnienie lotu ponad 3 godziny, możesz ubiegać się o odszkodowanie nawet do 600€ zgodnie z WE 261/2004.

Czytaj dalej

Podróż Samolotem na Lotnisko

Odwołany lot?

Jeśli lot został odwołany bez wcześniejszego powiadomienia (14 dni i mniej), może przysługiwać Ci odszkodowanie na mocy prawa UE.

Czytaj dalej

Udostępnianie kodu

Odmowa wejścia na pokład?

Posiadasz również prawo do odszkodowania, jeśli odmówiono Ci wejścia na pokład z powodu przepełnionego lotu.

Czytaj dalej

Pomagamy w wielu językach-międzynarodowe strony Claim Flights