Turbulencje w samolocie: wszystko co musisz wiedzieć

Lis 22, 2019

Większość osób podczas lotu obawia się właśnie turbulencji. Bywają one czasami bardzo nieprzyjemne, ale nie zawsze występują, albo są tak małe, że się ich w ogóle nie odczuwa. Pamiętajcie o pasach bezpieczeństwa zapiętych na czas lotu, może Was to uchronić od obrażeń.

Czym są turbulencje?

Terminem tym określa się zakłócone powietrze spowodowane pionowymi ruchami powietrza – góra i dół. Następuje to na zetknięciu prądów powietrza o różnym kierunku i prędkości. Także zmieniający się nagle wiatr może powodować drgania samolotu. Załoga zawsze podaje komunikat o możliwości wystąpienia turbulencji i zaleca zapięcie pasów. Piloci często proszą także o pozwolenie na zmniejszenie wysokości lotu.

Rodzaje turbulencji

Jak wspomnieliśmy turbulencje są powodowane są przez parę czynników.

1. Turbulencje CAT

Clear Air Turbulence, czyli czystego nieba. Należą do najbardziej niebezpiecznych, bo ciężko je wykryć i występują przy przejrzystym powietrzu. Współczesna technologia i radary pogodowe umożliwiają skutecznie omijać miejsca ich występowania.

2. Uskok wiatru

Spowodowany zmianą kierunku i prędkości. Najczęściej występują na granicy dwóch frontów, na dużych wysokościach, a także w okolicy gór i miejscu spotkania się morza z lądem.

3. Masy powietrza

Turbulencje najczęściej powodują prądy konwekcyjne, czyli unoszące się masy powietrza, które ogrzało Słońce.

Ze względu na odczuwalność dzielimy je na lekki, średnie i silne.

  • LEKKIE

Występują podczas większości lotów, pilot zazwyczaj obniża wtedy maszynę o około 1m.

  • ŚREDNIE

Odczuwalne przez pasażera, ponieważ następuje obniżenie lotu o kilka metrów.

  • SILNE

Rzadko, ale są spotykane. Zmiana wysokości wynosi już wtedy 20-30 metrów.

Co ciekawe turbulencje powstają również za samolotem prze gazy wydostające się z silników. Z tego powodu kontrolerzy często robią dwuminutowe przerwy między startami.

Jak unikać turbulencji w samolocie?

Najlżej odczuwalne są one w środku ciężkości samolotu i aerodynamicznym. Są to miejsca na wysokości skrzydeł.

Jeśli ktoś naprawdę boi się gwałtownych ruchów samolotu zalecamy nie wybierać miejsc przy ogonie. Tam niedogodności są najbardziej odczuwalne.

Dodatkowo warto wybierać lot w godzinach porannych, podmuchy są wtedy łagodniejsze i istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia burzy.

Przypadki turbulencji nagłaśniane w mediach

   1. Awaryjne lądowanie w St. John’s

25 stycznia 2016 roku samolot linii American Airlines lecący z Miami do Mediolanu musiał awaryjnie lądować w St. John’s w Kanadzie. Turbulencje były tak silne, że pasażerowie stwierdzali, że otarli się o śmierć,siedmioro z nich było wtedy rannych.

   1. Chwile grozy tuż przed lądowaniem

W marcu bieżącego roku podczas lotu Turkish Airlines do Nowego Jorku, niedługo przed lądowaniem, nastąpiły tak gwałtowne turbulencje, że nie zapięci pasażerowie uderzyli głową o sufit. Samolot niespodziewanie zaczął opadać i załoga nie zdążyła ostrzec pasażerów. Wszystko jednak skończyło się szczęśliwie.

   1. Lot z Prisztiny

Kolejny głośny incydent miał miejsce na pokładzie samolotu linii ALK Airlines z Kosowa do Szwajcarii ( z Prisztiny do Bazylei). Turbulencja była tak mocna, że przechodząca z wózkiem z ofertą gastronomiczną stewardesa uderzyła głową w sufit, a gorąca woda poparzyła kilku pasażerów.

   1. Dramatyczne chwile na pokładzie Boeinga

Podczas lotu do Australii samolotem Air Canada, na którego pokładzie było ponad 300 osób, wystąpiły niespodziewane i nagłe turbulencje. Samolot był wtedy na wysokości 11 tys.metrów. Obrażenia poniosło aż 37 osób: pasażerowie i członkowie załogi. Dlatego też zdecydowano się na awaryjne lądowanie w Honolulu. Pasażerowie lotu relacjonowali, że widzieli dosłownie ciała na suficie, a wszędzie była krew. Samolot miał zacząć nagle spadać i się przekręcić.

   1. Lot do Argentyny

W strefie silnych turbulencji znalazł się samolot z Miami do Buenos Aires. Pasażerowie, którzy nie mieli zapiętych pasów uderzali w sufit i latali góra dół. Kabina pilotów uległa uszkodzeniu, a wszędzie porozrzucane było jedzenie. Pasażerowie oskarżali pilota o wlecenie w strefę turbulencji.

Odszkodowanie za turbulencje? Jest to możliwe

Linie Air New Zealand po jednym z lotów postanowiły zwrócić pasażerom koszty biletu za zaistniałe turbulencje. Lot trwał godzinę,a przez całe 50 minut wstrząsy doskwierały tak, że 1/5 pasażerów wymiotowała.

Zjawisko to nie jest w stanie spowodować rozpadnięcia samolotu na kawałki, ani nie wpływa na utrzymanie samolotu w powietrzu i zmian kursów.

Warto przez cały lot mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, ponieważ przy wstąpieniu nagłych turbulencji to nas przed obrażeniami !

Samoloty są tak projektowane, aby wytrzymywały nagłe zmiany wiatru i kierunku powietrza. Szanse na uszkodzenia są znikome, jednak nie jest to nic przyjemnego dla pasażerów.

Jeśli Twój lot opóźnia się o więcej niż 3 godziny lub został odwołany, możesz być uprawniony do odszkodowania do kwoty 600 EUR, na podstawie zasady UE 261.

Sprawdź za darmo

Oferujemy usługi „Bez wygranej - bez opłat”, więc roszczenie jest wolne od ryzyka!

Travel bag

Opóźniony lot?

Za opóźnienie lotu ponad 3 godziny, możesz ubiegać się o odszkodowanie nawet do 600€ zgodnie z WE 261/2004.

Czytaj dalej

Podróż Samolotem na Lotnisko

Odwołany lot?

Jeśli lot został odwołany bez wcześniejszego powiadomienia (14 dni i mniej), może przysługiwać Ci odszkodowanie na mocy prawa UE.

Czytaj dalej

Udostępnianie kodu

Odmowa wejścia na pokład?

Posiadasz również prawo do odszkodowania, jeśli odmówiono Ci wejścia na pokład z powodu przepełnionego lotu.

Czytaj dalej

Anulowanie lotów koronawirusa

Anulowanie lotów koronawirusa

Opublikowano 01 Kwiecien 2020 o 16:42COVID-19: Wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące praw pasażerów w UE W celu złagodzenia skutków ekonomicznych pandemii COVID-19, KOmisja Europejska opublikowała wytyczne mające zapewnić spójne...

czytaj dalej
Ile kosztuje wyrobienie paszportu i jak go wyrobić?

Ile kosztuje wyrobienie paszportu i jak go wyrobić?

Paszport upoważnia nas do wjazdu do Państw na całym świecie. Mimo tego, że na terenie UE w większości krajów obowiązuje strefa Schengen, a w pozostałych wiedziemy na podstawie dowodu osobistego. Jeśli chcemy wybrać się poza granice Europy...

czytaj dalej
Najpiękniejsze miejsca na świecie

Najpiękniejsze miejsca na świecie

Jest wiele miejsc na świecie, które zapierają dech w piersiach. Postanowiliśmy przygotować dla Was listę, która być może da Wam pomysł, gdzie udać się na wakacje. Na początek zaprezentujemy miejsca łatwiej dla nas osiągalne, ponieważ...

czytaj dalej

Pomagamy w wielu językach-międzynarodowe strony Claim Flights