Czym jest Jet Lag?

Wrz 21, 2019Blog

Jeśli kiedykolwiek planowaliście wycieczkę długodystansową lub słyszałeś termin Jet Lag, możesz się domyślać, że termin ten jest związany z anomalią snu i trudnością w dostosowaniu się do zmiany czasu.

Terminem “jet lag” określa się zmęczenie spowodowane różnicą czasu.

Może być jeszcze więcej skutków ubocznych dla waszego ciała, a jeśli nie wiecie jak sobie z tym radzić, przedstawimy Wam kilka wskazówek dotyczących “jet lagów”, na czym tak naprawdę to polega i jak pozbyć objawów.

Co to jest Jet Lag?

Jet lag to zaburzenie snu, które zmienia rytm wewnętrznego zegara lub tętno, gdy przechodzimy z różnych stref czasowych.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o jet lag, jest to, że jest to efekt podróży lotniczych przez szereg stref czasowych w rytmie dobowym naszego ciała, który trwa 24 godziny.

Ciało działa z wieloma rytmami okołodobowymi, takimi jak regulacja temperatury ciała, funkcja hormonalna, funkcja dróg oddechowych i funkcja nerek. Kiedy jesteśmy w danym miejscu, nasze ciało przyzwyczaja się i dostosowuje cały swój rytm do dodanego zegara.

Kiedy podróżujemy przez wiele stref czasowych, strefa czasowa zmienia się, ale nasz zegar biologiczny nadal jest dostosowany do miejsca, które opuściliśmy, co oznacza, że ​​nasze ciało nie jest zsynchronizowane z obszarem, w którym jesteśmy. To bardzo ważny czynnik do przemyślenia.

Nie ma znaczenia, czy to podróż z rodziną, podróż służbowa, czy z innego powodu. Planowanie i wzięcie tego pod uwagę to najlepszy sposób, by się z tym zmierzyć.Nie pozwólmy, aby nasza podróż została zrujnowana przez zaniechanie niezbędnych środków ostrożności.

Jakie są objawy Jet Lag?

Jetlag smptomy
Objawy jet lag różnią się i zmieniają się w zależności od osoby. Możesz odczuwać wiele objawów lub tylko jeden.

Oto lista najczęstszych objawów jet lag:

 • zmiana w harmonogramie snu, bezsenność lub senność w ciągu dnia
 • zmęczenie w ciągu dnia
 • trudności w koncentracji
 • problemy żołądkowe, zaparcia lub biegunka
 • ogólne uczucie dyskomfortu
 • wahania nastroju
Objawy zwykle występują podczas długiego lotu, gdy przekroczymy 2 lub więcej stref czasowych. Jeśli planujesz podróż, w której przekroczysz tylko jedną „strefę czasową”, nie musisz się martwić, aby dostosować się do nowej strefy czasowej. Jednak bycie ostrożnym nic nie kosztuje.

Czynniki ryzyka

Dlaczego podróż na wschód jest gorsza?

Objawy Jet Lag mogą się różnić w zależności od kierunku, w którym się poruszamy. Latanie do wschodniej strefy czasowej jest trudniejsze niż latanie do zachodniej strefy czasowej. Dzieje się, ponieważ podróżowanie na wschód skraca dzień, podczas gdy przemieszczanie się na zachód go wydłuża. Oznacza to, że nasz rytm dobowy musi być bardziej zaawansowany, co nie jest możliwe dla każdego człowieka.

Ważne jest, aby pamiętać, że Jet Lag występuje tylko podczas podróży ze wschodu na zachód lub z zachodu na wschód.

Jeśli twoja podróż odbywa się z północy na południe lub odwrotnie, nie będziesz miał problemu, ponieważ nie będziesz przechodził przez żadną strefę czasową. Możliwe, że jeśli jest to bardzo długa podróż, możesz mieć problemy ze snem, ale będzie to spowodowane niedogodnościami związanymi ze spędzaniem zbyt dużej ilości czasu na podróżowaniu np. niewygodnymi pozycjami w samolocie.

Ile stref czasowych przekroczyłeś?

Strefa
Jedną z najważniejszych kwestii, jaką należy wziąć pod uwagę jest to, że im więcej podróżujemy lub im więcej stref czasowych pokonujemy, efekty Jet Lag będą bardziej intensywne.

Na przykład, jeśli opuścimy Nowy Jork o 4 po południu i wylądujemy w Paryżu o 7 rano, nasze ciało nadal będzie myśleć, że to 1 w nocy. ponieważ wciąż jesteś zsynchronizowany z harmonogramem Nowego Jorku, podczas gdy w Paryżu to się zmienia

Częste podróże

Objawy i skutki działania Jet Lag są szczególnie częste u pilotów, stewardów i ludzi biznesu, którzy nieustannie przekraczają strefy czasowe. Dlatego linie lotnicze podejmują środki ostrożności, aby przygotować pilotów i członków załogi.

Wpływ na starszych ludzi

Efekty uboczne jet lag mogą być szczególnie silne u osób starszych. Mają one bowiem niską gęstość kości i niską masę mięśniową w swoich ciałach, co wpływa na radzenie sobie z objawami w porównaniu z kimś młodym.

Jak pokonać Jet Lag?

Kilka prostych środków, które mogą pomóc wyeliminować lub zmniejszyć jego efekty:

 1. Wyleć wcześniej: jeśli masz spotkanie lub wydarzenie, które wymaga doskonałej kondycji, spróbuj przybyć kilka dni wcześniej, aby twoje ciało miało czas na dostosowanie się.
 2. Odpoczynek przed podróżą: Jeśli rozpoczniesz podróż niewyspany, to tylko pogorszysz skutki jet lag. Najlepiej odpocząć przed podróżą.
 3. Dostosuj swój harmonogram stopniowo przed wyjściem:
  • Jeśli podróżujesz na wschód, spróbuj pójść spać godzinę wcześniej, na kilka dni przed lotem, aby twoje ciało się dostosowało.
  • Jeśli podróżujesz na zachód, połóż się godzinę później niż zwykle. Staraj się dostosować posiłki godzinowo do czasu, jaki jest w miejscu gdzie będziesz przebywał.
 4. Reguluj swoją ekspozycję słoneczną:
  • Światło słoneczne ma duży wpływ na Jet Lag, ponieważ jest to jeden z głównych czynników, które wpływają na twój rytm okołodobowy. Ekspozycja na światło zachodzącego słońca pomaga dostosować się do podróży na zachód, a światło słoneczne o świcie pomaga przystosować się do podróży na wschód.
  • Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której przekroczysz osiem stref czasowych w stosunku do oryginalnej strefy czasowej, ponieważ ciało mogło pomylić światło wczesnym rankiem z wieczorem. Wręcz przeciwnie, światło zmierzchu można interpretować jako Świt.
  • Dlatego, jeśli przemieszczasz się przez więcej niż osiem stref czasowych na wschód, podczas pierwszych dni w nowym miejscu, noś okulary przeciwsłoneczne i unikaj jasnego porannego światła, a następnie pozwól sobie na działanie jak największej ilości światła słonecznego.
 5. Pozostań w swojej nowej strefie czasowej: zanim będziesz w pełni dostosowany do nowej strefy czasowej, minie kilka dni. Zaraz po przybyciu ustaw zegarek zgodnie z nową strefą czasową. Postaraj się nie zasnąć, póki nie nastanie noc, spróbuj również zsynchronizować posiłki z czasem lokalnym w miejscu docelowym.
 6. Utrzymuj nawodnienie: pij wodę przed i po wejściu na pokład, pomaga to przeciwdziałać odwodnieniu, spowodowanego suchym powietrzem w kabinie. Take odwodnienie zwiększa skutki jet lag. Unikaj alkoholu i kawy, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na sen.
 7. Zarządzaj snem: Jeśli akurat jest noc w miejscu docelowym, spróbuj spać w samolocie. Słuchawki i maski na oczy mogą blokować dźwięk i światło słoneczne. Tabletki nasenne mogą również pomóc zasnąć. Jeśli w miejscu docelowym jest środek dna, nie poddawaj się chęci zasypiania.

Jak przeciwstawić się jet lag z technologią?

Następujące aplikacje /urządzenia pomogą Ci pokonać jet lag:
 • Headspace: Jeśli latanie Cię niepokoi, pobierz aplikację medytacyjną, taką jak Headspace. Zmniejsza ona stres, pomaga się skupić, a nawet lepiej spać. Nauczy Cię zmieniających życie umiejętności medytacji i uważności w zaledwie kilka minut dziennie.
 • Neuroon: Aby poprawić swój sen, użyj Neuroon – pierwszej na świecie inteligentnej maski do spania. Neuroon mierzy EEG (fale mózgowe) i wykorzystuje te dane do rozległej oceny zaawansowania snu. Możesz kontrolować urządzenie za pomocą aplikacji Neuroon Open. Możesz zebrać dane snu, pokazać wynik snu i uzyskać spersonalizowane wskazówki dotyczące snu.
 • Maska GloToSleep: wykorzystuje światło ściemniające, które pomaga zasnąć i delikatnie rozjaśnia światło, aby pomóc Ci obudzić się naturalnie.
 • Aplikacja SeatGuru: pomaga podróżującym w wyborze najlepszych miejsc i udogodnień w locie. Pozwala uniknąć miejsc z tyłu samolotu, które są bardziej wyboiste.
 • Jet Lag Rooster: Wprowadź szczegóły lotu i swój schemat snu. Za pomocą kilku kliknięć witryna stworzy spersonalizowany plan jet-lag i zaoferuje wskazówki, które pomogą Ci go zwalczać. Jet Lag Rooster przesuwa twój zegar ciała, aby zmniejszyć lub zapobiec jet lag. Zdobądź i obserwuj swój osobisty plan jet-lag. Aplikacja jest darmowa.
Teraz, gdy wiesz, że Jet Lag jest stanem, który zdarza się, gdy przechodzisz przez różne strefy czasowe, znając ryzyko i sposób ich uniknięcia, będziesz o wiele bardziej przygotowany, aby stawić mu czoła podczas następnej podróży.

Jeśli Twój lot opóźnia się o więcej niż 3 godziny lub został odwołany, możesz być uprawniony do odszkodowania do kwoty 600 EUR, na podstawie zasady UE 261.

Sprawdź za darmo

Oferujemy usługi „Bez wygranej - bez opłat”, więc roszczenie jest wolne od ryzyka!

Travel bag

Opóźniony lot?

Za opóźnienie lotu ponad 3 godziny, możesz ubiegać się o odszkodowanie nawet do 600€ zgodnie z WE 261/2004.

Czytaj dalej

Podróż Samolotem na Lotnisko

Odwołany lot?

Jeśli lot został odwołany bez wcześniejszego powiadomienia (14 dni i mniej), może przysługiwać Ci odszkodowanie na mocy prawa UE.

Czytaj dalej

Udostępnianie kodu

Odmowa wejścia na pokład?

Posiadasz również prawo do odszkodowania, jeśli odmówiono Ci wejścia na pokład z powodu przepełnionego lotu.

Czytaj dalej

Pomagamy w wielu językach-międzynarodowe strony Claim Flights