Co możesz zabrać na pokład samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym

Co możesz zabrać ze sobą do samolotu

wrz 30, 2019

Wydawałoby się, że planowanie wakacji jest wystarczająco trudne. Wybranie odpowiedniego miejsca pobytu, znalezienie najlepszej oferty, polowanie na zniżki…

Wszystko to może być naprawdę wyczerpujące. Kiedy wszystko jest już zaplanowane, zarezerwowane i zapłacone, oddychasz z ulgą.

O pakowanie będziesz martwić się później. Parę dni przed wylotem pojawia się nowa panika.

Co można zabrać do samolotu?

Niby wszystko jest oczywiste, a na łóżku leży maszynka do golenia, gwiazdki do karate, druty, perfum, inhalator…

Przepisy nieustannie się zmieniają i mogą zaskoczyć nawet tych regularnie podróżujących samolotami. Przepisy różnią się również w zależności od kraju do którego podróżujemy.

Nie ważne jakim typem podróżnika jesteś, last minute czy osobą planującą wakacje parę miesięcy przed, dane pytania i odpowiedzi na pewno ci się przydadzą. Dzięki danej wiedzy unikniesz stresujących sytuacji.

Jeśli cokolwiek w twoim bagażu podręcznym nie będzie zgodne z przepisami, obsługa lotniska może poprosić cię o pozostawienie przedmiotu.

Co jeśli jest to twój ulubiony drogi perfum w za dużym pojemniku?

Nie warto zaczynać wakacje od przykrego przeżycia.

Do najczęściej zadawanych pytań dotyczącym podróży samolotem należą: “Czy mogę mieć ze sobą zapalniczkę?”, “Czy mogę wnieść jedzenie na pokład”, a także “Ile płynów mogę zabrać na pokład?”

By znaleźć odpowiedzi na te pytania sprawdziliśmy regulamin na ten temat u najbardziej obleganych linii lotniczych: Wizzair i Ryanair.

Poniżej przedstawimy co mogą Państwo zabrać na pokład samolotu na podstawie uzyskanych informacji.

Wyobraź sobie, że kupiłeś bilet lotniczy na bardzo wyczekiwane wakacje lub podróż służbową.

Teraz jesteś na lotnisku i oddajesz swój bagaż do kontroli, a personel wyrzuca niektóre twoje przedmioty do kosza.

Twoja cierpliwość w tym momencie na pewno przejdzie próbę.

Należy zrozumieć, że środki te zostały podjęte w celu zapewnienia bezpieczeństwa innych pasażerów podczas lotu.

Jeśli znasz dozwolone przedmioty i ich ilości na pokładzie, proces kontroli lotniska może być znacznie szybszy i łatwiejszy.

Istnieje kilka pozornie nieszkodliwych artykułów gospodarstwa domowego, które mogą być zabronione w samolocie.

Jeśli zabierzesz je na lotnisko, nie tylko stracisz czas, ale zostaną one odrzucone i wyrzucone do kosza przez pracowników na lotnisku.

Aby twoja podróż przebiegała zgodnie z planem, musisz przejść pozytywnie prześwietlenie. W innym wypadku możesz dostać odmowę wejścia na pokład.

Jeśli torba nie będzie spełniała wymagań przewoźnika lub będzie za duża lub za ciężka będziemy musieli ją nadać jako bagaż rejestrowany.

To będzie nie tylko stresujące, ale również drogie. Nie będzie to idealny początek wakacji. Wszystkie linie różnią się od siebie.

Niektóre pozwalają na zabranie jednej walizki oraz torebki, a inne dozwalają tylko walizkę. Za dodatkowe torby będziemy musieli zapłacić. Pamiętajmy również, że osoba kontrolująca może poprosić o usunięcie każdego przedmiotu, który wzbudził jego zainteresowanie.

Podczas przewożenia papierosów oraz żywności należy upewnić się, że trzymamy się przepisowego limitu.

Zwykle zadawanymi pytaniami są, ‘ile płynów mogę zabrać na pokład?” a nawet “czy mogę zabrać tytoń?”

Nadchodząca podróż? Warto wiedzieć, że prawo UE może przysługiwać ci odszkodowanie za zakłócenia w ruchu lotniczym. Odkryj swoje prawa jeszcze dziś!

Co więc można zabrać do samolotu w bagażu podręcznym

Rzućmy okiem na niektóre pytania w tym zakresie:
Zanim przejdziemy do szczegółów, musimy zrozumieć różnicę pomiędzy bagażem podręcznym a bagażem rejestrowanym.

Bagaż podręczny możemy zabrać ze sobą, natomiast bagaż rejestrowany w trakcie lotu umieszczony jest w luku bagażowym, a kiedy samolot wyląduje odbieramy go z taśmy obrotowej.

Czy możemy zabrać zapalniczkę na pokład samolotu?

Linie lotnicze, w większości, restrykcyjnie podchodzą do zapalniczek.

Jednak zapalniczki palnikowe (o niebieskim płomieniu / jednopalnikowa zapalniczka) są zabronionymi przedmiotami w kabinie.

Zapalniczkę
Jeśli posiadasz zapalniczkę w kieszeni podczas lotu,musi ona tam pozostać. Jest zrozumiałe, dlaczego linie lotnicze są nieufne wobec zapalniczek i materiałów łatwopalnych.

Zapalniczki z paliwem są generalnie zabronione w bagażu rejestrowanym. Istnieje możliwość zapakowania takich zapalniczek w specjalne torby

Ile płynów możesz zabrać do samolotu?

Wszystkie płyny, od kosmetyków po napoje muszą znajdować się w 100 ml pojemnikach. Maksymalna ilość płynów na bagaż to 1 litr.

Butelki muszą również znajdować się w przezroczystych torebkach. Jeśli pojemnik jest większy niż 100 ml, ale jego zawartość nie przekracza 100 ml to będziemy musieli dany płyn zostawić na lotnisku.

Niektóre linie lotnicze mają własne ograniczenia dotyczące wielkości torebek. Torebki z płynami należy wyciągnąć z bagażu podręcznego i oddzielnie przedstawić je do kontroli.

Płyny zakupione w strefie bezcłowej na lotnisku, które przekraczają 100 ml można spokojnie ze sobą wnieść na pokład. Nie zapomnijmy jednak o zachowaniu rachunku za zakup.

Czy możesz zabrać kosmetyki do samolotu?

Krem do Opalania
Możesz zabrać prawie wszystkie rodzaje kosmetyków do makijażu i przybory toaletowe.

Istnieją jednak ograniczenia dotyczące ilości lakieru do paznokci, środków nawilżających, eyelineru i podkładu..

Tak, ale warto pamiętać, że w bagażu podręcznym może znajdować się maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach do 100 ml.

Tyczy się to m.in. szamponów, mydeł, płynów do kąpieli, odżywek, napojów, alkoholu, balsamów do ciała, tuszu do rzęs, podkładów, kremów.

Jeśli chcesz ze sobą wziąć coś do picia, to najlepiej kup coś na lotnisku po odprawie.

Co robić, jeśli mam leki na receptę w pojemnikach większych niż 100 ml?

Leki
Płynne leki na receptę włącznie z kropelkami do oczu są traktowane jako leki niezbędne.

Jeśli są to leki niezbędne dla pasażera podczas podróży ze względu na stan zdrowotny, można je przewozić w pojemnikach większych niż 100 ml.

Należy to jednak zgłosić podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Alkohol w bagażu podręcznym

Alkohol w strefie wolnocłowej po przejściu kontroli nie jest sprawdzany. Napoje alkoholowe, które posiadamy przed kontrolą muszą być w pojemnikach do 100 ml.

Wszystko zależy od kraju do którego się wybierasz. Dane informacje można znaleźć na oficjalnych stronach wybranego kraju.

Ponieważ maksymalna pojemność każdego pojemnika wynosi 100 ml, najlepiej kupić alkohol w strefie bezcłowej. Taki produkt może znajdować się w oryginalnym opakowaniu i przekraczać 100 ml.

Przepisy pozwalają na posiadanie alkoholu do 70%. W UE możemy przewieźć nawet 10 litrów wódki, poza Unią liczba ta zmniejsza się do 1 litra, a nawet przewóz może być całkowicie zabroniony.

Czy możesz zabrać dezodorant do samolotu?

Dezodoranty w sztyfcie nie mają żadnych ograniczeń, ale lepiej trzymać je w torbie z płynami, aby przejść proces kontroli bezpieczeństwa.

Czy mogę mieć ostre przedmioty w bagażu podręcznym?

Nie. Można je jednak spakować do bagażu rejestrowanego. Tyczy się to m.in. brzytw, żyletek, nożyczek, drutów, golarek, skalpeli, igieł, strzykawek, toporków, tasaków, korkociągów, szpikulcy.

Czy możesz wziąć maszynkę do golenia?

Nie możemy brać samego ostrza lub maszynki z odczepianą końcówką. Zasada jest taka, że ostrze musi być przymocowane do uchwytu, tak jak jest to w jednorazowych maszynkach do golenia. Elektryczne maszynki również są dozwolone.
Brzytwa

Czy możesz zabrać jedzenie do samolotu?

Jeśli podróżujemy pomiędzy krajami UE obowiązuje brak zakazu przewozu żywności.

Czyli można przewozić ze sobą warzywa, owoce, sery, kiełbasy, przyprawy, ciasta, ciastka, chrupki, orzechy itd. Jeśli wybieramy się poza granice UE najlepiej sprawdzić przepisy obowiązujące w danym kraju.

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących lotu.

Pamiętaj, że każdy produkt żywnościowy jest prześwietlany podczas kontroli tak jak twoje inne rzeczy.

Tak więc co z jedzeniem, co możemy posiadać w samolocie?

Zywność
sandwich
Jeśli chodzi o pokarmy stałe, każda linia lotnicza ma ograniczenia co do ilości jaką możemy zabrać.

W związku z tym ważne jest, aby podczas pakowania artykułów spożywczych, sprawdzić aby znać regulamin poszczególnych lini lotniczych w tej kwestii.

Jedzenie stałe możemy pakować zarówno do bagażu rejestrowanego, jak i podręcznego.

Zasadniczo artykuły spożywcze lub płynne o pojemności większej niż 3,4 uncji nie są dozwolone w bagażu podręcznym, dlatego należy pilnować co pakujemy.

Jakie produkty są akceptowane przez ochronę lotniska?

Zagęszczone płynne pokarmy, takie jak ketchup, majonez, galaretki, jogurt i olej nie są dozwolone.

To oznacza, że większość artykułów takich jak naturalne produkty( owoce, warzywa, orzechy),ciasta, ciastka, kanapki, hamburgery, chipsy są dozwolone.

Należy jednak przewozić żywność w opakowaniu odpornym na przeciekanie lub bezpiecznie zawijać.

Donuts

Czy w samolocie można używać obcinacza do paznokci?

Ochrona na lotnisku ma za zadanie zapobiec przewożeniu obiektów, które mogą być wykorzystywane jako broń.

Możesz zapakować cążki do paznokci lub nożyczki do paznokci, nie mogą one jednak przekraczać 4 cali długości.

Obcinacz do paznokci

Czy mogę wziąć do samolotu instrumenty muzyczne?

Wszystko zależy od rozmiaru instrumentu. Najlepiej skontaktować się z przewoźnikiem.

Czy mogę wziąć ze sobą na pokład wózek dziecięcy?

Nie. Wózek należy odprawić razem z bagażem rejestrowanym. Wyjątkiem są niektóre linie lotnicze, które pozwalają na jeden składany wózek na pokładzie.

Czy można zabrać do samolotu broń?

Nie. Do samolotu nie można zabrać ze sobą żadnej broni. Może ona znaleźć się w bagażu rejestrowanym, ale jej obecność należy zgłosić przewoźnikowi podczas odprawy. Substancje wybuchowe i łatwopalne nie są dozwolone w bagażu podręcznym ani rejestrowanym. Substancje chemiczne oraz toksyczne również nie są dozwolone w żadnym bagażu.

Czy mogę mieć ostre przedmioty w bagażu podręcznym?

Nie. Można je jednak spakować do bagażu rejestrowanego. Tyczy się to m.in. brzytw, żyletek, nożyczek, drutów, golarek, skalpeli, igieł, strzykawek, toporków, tasaków, korkociągów, szpikulcy.

Kłopoty z lotem? Prawo UE może oznaczać ulgę finansową. Współpracuj z profesjonalistami ds. roszczeń dotyczących lotów, aby uzyskać najbardziej hojne wypłaty – to twój legalny przywilej!

Czy mogę wziąć ze sobą skrzynkę z narzędziami?

Nie.

Większość narzędzi nie jest dozwolona w bagażu podręcznym.

Mogą się one jednak znaleźć w bagażu rejestrowanym.

Skrzynkę z Narzędziami

Jaki sprzęt sportowy mogę zabrać ze sobą do samolotu?

Sprzęt sportowy
Daną informację najlepiej sprawdzić na stronie internetowej wybranego przez ciebie przewoźnika.

Zazwyczaj jednak większość sprzętów sportowych jest niedozwolona w bagażu podręcznym, ale może znajdować się w bagażu rejestrowanym.

Czy mleko dla dziecka jest zakazane na pokładzie?

Tak. Może się ono również znajdować w pojemniku przekraczającym 100 ml.

Mleko modyfikowane, soki i mleko matki dla małych dzieci i niemowląt są dozwolone w rozsądnych ilościach.

Przedmioty te powinny być prześwietlane oddzielnie, dlatego podczas kontroli należy je wyjąć z bagażu podręcznego.

Butelka dla dziecka
Prawdopodobnie będziemy musieli również skosztować mleka na lotnisku podczas odprawy. Jedzenie dla dziecka nie musi być zapakowane tak jak płyny, ale należy je przygotować do kontroli.

Jakie urządzenia elektroniczne mogę ze sobą zabrać do samolotu?

Większość urządzeń bez ostrych zakończeń może być wniesiona do samolotu.

Większość urządzeń bez ostrych zakończeń może być wniesiona do samolotu. Tyczy się to m.in. elektronicznej szczoteczki do zębów, suszarki do włosów, prostownicy, konsoli do gier, kamer, aparatów fotograficznych, czajników, GPS, telefonów komórkowych, laptopów, ładowarek.

Baterie litowo-jonowe nie powinny przekraczać 160 Wh, oraz mieć wydajność ponad 100 Wh. Uważać należy z urządzeniami kuchennymi jak np. blender, który nie jest dozwolony na pokładzie samolotu gdyż posiada ostre końcówki/ wkłady.

Tyczy się to m.in. Czajnik bezprzewodowy, Depilator, golarka elektryczna, GPS, pagery, Kamery, Konsola xBox, PlayStation, Telefony komórkowe, Ładowarka do telefonu, laptopa, aparatu, MP3, walkman, odtwarzacze DVD, CD, Prostownica, suszarka, lokówka do włosów, Żelazko turystyczne, elektronicznej szczoteczki do zębów, Akcesoria fotograficzne, monopod, aparatów fotograficznych, czajników.
konsola

Czy mogę zabrać do samolotu e-papierosa?

Możesz, ale w takim przypadku obowiązują przepisy dotyczące płynów. Nie oznacza to jednak, że możesz palić w samolocie. Teraz, kiedy wiesz już co możesz spakować, należy również sprawdzić rozmiary i wagę dozwolonego bagażu podręcznego. Nie wystarczy po prostu iść do sklepu i kupić małą torbę lub walizkę.

Przeczytanie danego artykułu oraz sprawdzenie strony przewoźnika zapewni ci spokój i bezstresową podróż.

Najlepiej, jeśli parę dni przed wyjazdem zrobisz listę potrzebnych rzeczy. Może to być na telefonie lub tablecie, później sprawdzisz wszystkie przedmioty z listy na stronie przewoźnika.

Wtedy będziesz mógł wykreślić zabronione przedmioty lub zapakować je do bagażu rejestrowanego. Jeśli jakikolwiek przedmiot z twojej listy nie znalazł się w naszych pytaniach ani na liście przewoźnika na ich stronie internetowej, nie ryzykuj.

Skontaktuj się z obsługą linii lotniczej i zapytaj. Będziesz wtedy spokojny i zaoszczędzić sobie niepotrzebnych zmartwień.

Bezpiecznej podróży!

Jeśli Twój lot opóźnia się o więcej niż 3 godziny lub został odwołany, możesz być uprawniony do odszkodowania do kwoty 600 EUR, na podstawie zasady UE 261.

Sprawdź za darmo

Oferujemy usługi „Bez wygranej - bez opłat”, więc roszczenie jest wolne od ryzyka!

Travel bag

Opóźniony lot?

Za opóźnienie lotu ponad 3 godziny, możesz ubiegać się o odszkodowanie nawet do 600€ zgodnie z WE 261/2004.

Czytaj dalej

Podróż Samolotem na Lotnisko

Odwołany lot?

Jeśli lot został odwołany bez wcześniejszego powiadomienia (14 dni i mniej), może przysługiwać Ci odszkodowanie na mocy prawa UE.

Czytaj dalej

Udostępnianie kodu

Odmowa wejścia na pokład?

Posiadasz również prawo do odszkodowania, jeśli odmówiono Ci wejścia na pokład z powodu przepełnionego lotu.

Czytaj dalej

Taktyki radzenia sobie z turbulencjami

Taktyki radzenia sobie z turbulencjami: strategie, aby pozostać spokojnym i zrelaksowanym Turbulencja jest nieuniknionym wyzwaniem, któremu muszą stawić czoła piloci i pasażerowie. Odnosi się do nieprzewidywalnych i chaotycznych ruchów...

Otrzymaj rekompensatę za zagubiony bagaż.

Zagubiony bagaż: Co zrobić, jeśli twoje walizki nie dotrą z tobą Podróżowanie może być radosnym i wzbogacającym doświadczeniem, ale czasami nie wszystko idzie zgodnie z planem. Jednym z takich utrudnień, które mogą wpłynąć na Twoje plany...

Pomagamy w wielu językach-międzynarodowe strony ClaimFlights