Jak sprawdzic gdzie jest samolot

Lis 8, 2019Blog

Często patrząc w niebo widzimy samoloty i zastanawiamy się gdzie lecą, jaki jest cel ich podróży. Niejeden z nas czekając na lotnisku na opóźniający się lot zadał sobie pytanie “gdzie jest mój samolot”. Również nasi bliscy zastanawiają się, w którym miejscu jesteśmy w danej chwili, czy szczęśliwie dolecieliśmy do celu. W dzisiejszych czasach jest na to sposób!

Flightradar – radar lotów

Obecnie dzięki dostępowi do radaru lotów możemy o każdej porze dnia i nocy na żywo śledzić ruch powietrzny nad dowolnym miejscem na ziemi. Flightradar24.com jest to najbardziej znana strona do śledzenia lotów. Aby samolot był jednak widoczny na mapie musi być wyposażony w transponder typu ads b.

Transponder jest urządzeniem, które odbiera i odpowiada na sygnał przychodzący w czasie rzeczywistym. Większość samolotów pasażerskich, a także niektóre wojskowe i prywatne są w niego zaopatrzone. Wyjątkiem są loty nad Stanami Zjednoczonymi i Kanady, gdzie wykorzystywane są dane Federalnej Administracji Lotnictwa, dzięki czemu nie tylko samoloty z ads b są widoczne na mapie.

Pozycje Lotu
Przykładowe samoloty, które nie są widoczne na radarze lotów to:

✈ ATR-42

✈ ATR-72

✈ Boeing 707

✈ Boeing 717

✈ Boeing 727

✈ Boeing 737-200

✈ Boeing 747-100,-200

✈ Boeing 747SP

✈ CASA wszystkie modele

✈ Bombardier Dash wszystkie modele

✈ Bombardier CRJ wszystkie modele

✈ Dornier 328 Embraer wszystkie modele

Przedstawimy teraz czym są dwa bloki znajdujące się po lewej stronie serwisu.

Samolot – pokazuje liczbę aktualnie śledzonych samolotów

Opóźnienia na lotniskach – przedstawia liczbę 5 lotnisk o największej ilości opóźnień. Kiedy klikniemy w “Go to delay map” zobaczymy znaczniki wszystkich lotnisk w trzech różnych kolorach i listę 10 lotnisk z pewną liczbą.

Co oznaczają kolory i liczby:

– zielony 0-2 – dobry ruch

– żółty 2-3,5 – drobne problemy z opóźnieniami lub kilkoma odwołaniami

– pomarańczowy 3,5-5 – duże problemy z dużymi opóźnieniami i kilkoma odwołanymi lotami

Aktualne Statusy Lotów

Jak działa Flightradar24.com

Serwis jest darmowy i dostępny dla każdego. Nie jest wymagana rejestracja, a także można z niego korzystać bez ograniczeń.

Po pewnym czasie może wyskoczyć komunikat, że nasza sesja wygasła. Wystarczy wtedy odświeżyć stronę.

Portal posiada również aplikację na telefon. Korzystanie z radaru lotów jest banalne. Wystarczy najechać na samolot na mapie myszką, a pokaże się nam numer danego lotu.

Po kliknięciu, po lewej stronie wyskoczy okienko, gdzie wyświetlą się wszystkie informacje o locie: przewoźnik, miejsce i czas wylotu oraz przylotu. Dodatkowo podane są różne parametry takie jak:

LATITUDE: szerokość geograficzna

LONGITUDE: długość geograficzna

TRACK: kurs podawany w stopniach

CALIBRATED ALTITUDE: wysokość kalibrująca

VERTICAL SPEED: prędkość pionowa

GROUND SPEED: prędkość względem Ziemi

Na mapie będzie widoczna fioletowa linia przedstawiająca dotyczas przebytą trasę samolotu.

Details Lotu
Istnieje możliwość znalezienia samolotu, za pomocą wyszukiwarki u góry ekranu.
Szukaj

Jednak w tym przypadku trzeba znać numer lotu. Wyszukiwarka znajdzie na mapie dany samolot i przybliży go.

Nasza rodzina łatwo może znaleźć nasz samolot i obserwować, gdzie jesteśmy w danym momencie, a jeśli nasz lot jest opóźniony ponad 3 godziny kwalifikuje się do odszkodowania za opóźniony lot.

Opiszemy teraz dwie zakładki znajdujące się na górnym pasku: Add coverage i Data/History.

Add coverage

Jest możliwość, aby w naszym domu był jeden z odbiorników Flightradar. W add coverage możecie zamówić własny zestaw, który będzie odbierał dane samolotów. Co więcej zestaw jest całkowicie darmowy, musimy spełnić jedynie kilka warunków: antena na dachu na wysokości, gdzie nie ma żadnych przeszkód oraz umożliwienie działania sprzętu przez 24h.

Data/History

Jest to baza danych lotów, linii lotniczych i lotnisk.

Aby znaleźć dane lotnisko możemy skorzystać z wyszukiwarki zakładce “AIRPORT” wpisująć jego nazwę lub miasto. Możemy także znaleźć państwo na liście uporządkowanej alfabetycznie, a później dane lotnisko. Mamy tutaj łatwy dostęp do tablicy odlotów i przylotów, co może być przydatne w momencie kiedy chcemy sprawdzić czy dany samolot ma opóźnienie lub dotarł do miejsca na czas.

Kiedy okaże się, że nasz lot ma opóźnienie ponad trzy godziny możemy wnioskować o odszkodowanie wpisując numer lotu i datę tutaj.

Lista Lotnisk

Poniżej przedstawiamy przykładowy profil lotniska:

Heathrow Detale

W zakładce “AIRLINES” jest zamieszczony alfabetyczny spis wszystkich linii lotniczych. Po kliknięciu w jedną z nich pokażą nam się opinie użytkowników flightsradar24.com na temat danej linii lotniczej, flota jaką posiada i mapa, gdzie pokazane będą wszystkie zaplanowane loty w ciągu najbliższych 7 dni.

Lista Linii Lotniczych

Przykładowy profil linii lotniczej LOT

Lot Recenzji

Ostatnią zakładką jaką omówimy jest “AIRCRAFT”

Znajdziemy tutaj listę wszystkich samolotów, które są śledzone, jak i te, które wylądowały jakiś czas temu. Na początku musimy wybrać producenta samolotu. Dopiero później widzimy takie informacje jak numer lotu, numer rejestracyjny samolotu i linia lotnicza do jakiej należy dany samolot.

Lista Samolotów
Lista Samolotów

Kiedy klikniemy w numer rejestracyjny samolotu, pokaże nam się historia lotów. Mamy dostęp do wykazu z 7 ostatnich dni. W tym zawarte są informacje takie jak: miasto wylotu i przylotu, planowany czas wylotu i przylotu, a także rzeczywiste godziny. Łatwo więc sprawdzić ile dokładnie nasz lot był opóźniony.

Radar Lotów

Flightradar24.com jest bardzo przydatną stroną nie tylko dla tych, którzy z ciekawości sprawdzają jaki samolot akurat przelatuje nad ich głowami. Przede wszystkim jest tam wiele ważnych informacji dla pasażerów linii lotniczych.

Jeśli Twój lot opóźnia się o więcej niż 3 godziny lub został odwołany, możesz być uprawniony do odszkodowania do kwoty 600 EUR, na podstawie zasady UE 261.

Sprawdź za darmo

Oferujemy usługi „Bez wygranej - bez opłat”, więc roszczenie jest wolne od ryzyka!

Travel bag

Opóźniony lot?

Za opóźnienie lotu ponad 3 godziny, możesz ubiegać się o odszkodowanie nawet do 600€ zgodnie z WE 261/2004.

Czytaj dalej

Podróż Samolotem na Lotnisko

Odwołany lot?

Jeśli lot został odwołany bez wcześniejszego powiadomienia (14 dni i mniej), może przysługiwać Ci odszkodowanie na mocy prawa UE.

Czytaj dalej

Udostępnianie kodu

Odmowa wejścia na pokład?

Posiadasz również prawo do odszkodowania, jeśli odmówiono Ci wejścia na pokład z powodu przepełnionego lotu.

Czytaj dalej

Pomagamy w wielu językach-międzynarodowe strony Claim Flights