Jak sprawdzic gdzie jest samolot

Lip 4, 2019Blog

Często patrząc w niebo widzimy samoloty i zastanawiamy się gdzie lecą, jaki jest cel ich podróży. Niejeden z nas czekając na lotnisku na opóźniający się lot zadał sobie pytanie “gdzie jest mój samolot”. Również nasi bliscy zastanawiają się, w którym miejscu jesteśmy w danej chwili, czy szczęśliwie dolecieliśmy do celu. W dzisiejszych czasach jest na to sposób!

Flightradar – radar lotów

Obecnie dzięki dostępowi do radaru lotów możemy o każdej porze dnia i nocy na żywo śledzić ruch powietrzny nad dowolnym miejscem na ziemi. Flightradar24.com jest to najbardziej znana strona do śledzenia lotów. Aby samolot był jednak widoczny na mapie musi być wyposażony w transponder typu ads b. Transponder jest urządzeniem, które odbiera i odpowiada na sygnał przychodzący w czasie rzeczywistym. Większość samolotów pasażerskich, a także niektóre wojskowe i prywatne są w niego zaopatrzone. Wyjątkiem są loty nad Stanami Zjednoczonymi i Kanady, gdzie wykorzystywane są dane Federalnej Administracji Lotnictwa, dzięki czemu nie tylko samoloty z ads b są widoczne na mapie.

Pozycje Lotu
Przykładowe samoloty, które nie są widoczne na radarze lotów to:

✈ ATR-42

✈ ATR-72

✈ Boeing 707

✈ Boeing 717

✈ Boeing 727

✈ Boeing 737-200

✈ Boeing 747-100,-200

✈ Boeing 747SP

✈ CASA wszystkie modele

✈ Bombardier Dash wszystkie modele

✈ Bombardier CRJ wszystkie modele

✈ Dornier 328 Embraer wszystkie modele

Przedstawimy teraz czym są dwa bloki znajdujące się po lewej stronie serwisu.

Samolot – pokazuje liczbę aktualnie śledzonych samolotów

Opóźnienia na lotniskach – przedstawia liczbę 5 lotnisk o największej ilości opóźnień. Kiedy klikniemy w “Go to delay map” zobaczymy znaczniki wszystkich lotnisk w trzech różnych kolorach i listę 10 lotnisk z pewną liczbą.

Co oznaczają kolory i liczby:

– zielony 0-2 – dobry ruch

– żółty 2-3,5 – drobne problemy z opóźnieniami lub kilkoma odwołaniami

– pomarańczowy 3,5-5 – duże problemy z dużymi opóźnieniami i kilkoma odwołanymi lotami

Aktualne Statusy Lotów

Jak działa Flightradar24.com

Serwis jest darmowy i dostępny dla każdego. Nie jest wymagana rejestracja, a także można z niego korzystać bez ograniczeń.

Po pewnym czasie może wyskoczyć komunikat, że nasza sesja wygasła. Wystarczy wtedy odświeżyć stronę.

Portal posiada również aplikację na telefon. Korzystanie z radaru lotów jest banalne. Wystarczy najechać na samolot na mapie myszką, a pokaże się nam numer danego lotu.

Po kliknięciu, po lewej stronie wyskoczy okienko, gdzie wyświetlą się wszystkie informacje o locie: przewoźnik, miejsce i czas wylotu oraz przylotu. Dodatkowo podane są różne parametry takie jak:

LATITUDE: szerokość geograficzna

LONGITUDE: długość geograficzna

TRACK: kurs podawany w stopniach

CALIBRATED ALTITUDE: wysokość kalibrująca

VERTICAL SPEED: prędkość pionowa

GROUND SPEED: prędkość względem Ziemi

Na mapie będzie widoczna fioletowa linia przedstawiająca dotyczas przebytą trasę samolotu.

Details Lotu
Istnieje możliwość znalezienia samolotu, za pomocą wyszukiwarki u góry ekranu.
Szukaj

Jednak w tym przypadku trzeba znać numer lotu. Wyszukiwarka znajdzie na mapie dany samolot i przybliży go.

Nasza rodzina łatwo może znaleźć nasz samolot i obserwować, gdzie jesteśmy w danym momencie, a jeśli nasz lot jest opóźniony ponad 3 godziny kwalifikuje się do odszkodowania za opóźniony lot.

Opiszemy teraz dwie zakładki znajdujące się na górnym pasku: Add coverage i Data/History.

Add coverage

Jest możliwość, aby w naszym domu był jeden z odbiorników Flightradar. W add coverage możecie zamówić własny zestaw, który będzie odbierał dane samolotów. Co więcej zestaw jest całkowicie darmowy, musimy spełnić jedynie kilka warunków: antena na dachu na wysokości, gdzie nie ma żadnych przeszkód oraz umożliwienie działania sprzętu przez 24h.

Data/History

Jest to baza danych lotów, linii lotniczych i lotnisk.

Aby znaleźć dane lotnisko możemy skorzystać z wyszukiwarki zakładce “AIRPORT” wpisująć jego nazwę lub miasto. Możemy także znaleźć państwo na liście uporządkowanej alfabetycznie, a później dane lotnisko. Mamy tutaj łatwy dostęp do tablicy odlotów i przylotów, co może być przydatne w momencie kiedy chcemy sprawdzić czy dany samolot ma opóźnienie lub dotarł do miejsca na czas. Kiedy okaże się, że nasz lot ma opóźnienie ponad trzy godziny możemy wnioskować o odszkodowanie wpisując numer lotu i datę tutaj.

Lista Lotnisk

Poniżej przedstawiamy przykładowy profil lotniska:

Heathrow Detale

W zakładce “AIRLINES” jest zamieszczony alfabetyczny spis wszystkich linii lotniczych. Po kliknięciu w jedną z nich pokażą nam się opinie użytkowników flightsradar24.com na temat danej linii lotniczej, flota jaką posiada i mapa, gdzie pokazane będą wszystkie zaplanowane loty w ciągu najbliższych 7 dni.

Lista Linii Lotniczych

Przykładowy profil linii lotniczej LOT

Lot Recenzji

Ostatnią zakładką jaką omówimy jest “AIRCRAFT”

Znajdziemy tutaj listę wszystkich samolotów, które są śledzone, jak i te, które wylądowały jakiś czas temu. Na początku musimy wybrać producenta samolotu. Dopiero później widzimy takie informacje jak numer lotu, numer rejestracyjny samolotu i linia lotnicza do jakiej należy dany samolot.

Lista Samolotów
Lista Samolotów

Kiedy klikniemy w numer rejestracyjny samolotu, pokaże nam się historia lotów. Mamy dostęp do wykazu z 7 ostatnich dni. W tym zawarte są informacje takie jak: miasto wylotu i przylotu, planowany czas wylotu i przylotu, a także rzeczywiste godziny. Łatwo więc sprawdzić ile dokładnie nasz lot był opóźniony.

Radar Lotów

Flightradar24.com jest bardzo przydatną stroną nie tylko dla tych, którzy z ciekawości sprawdzają jaki samolot akurat przelatuje nad ich głowami. Przede wszystkim jest tam wiele ważnych informacji dla pasażerów linii lotniczych.

Jeśli Twój lot opóźnia się o więcej niż 3 godziny lub został odwołany, możesz być uprawniony do odszkodowania do kwoty 600 EUR, na podstawie zasady UE 261.

Sprawdź za darmo

Oferujemy usługi „Bez wygranej - bez opłat”, więc roszczenie jest wolne od ryzyka!

Travel bag

Opóźniony lot?

Za opóźnienia lotow ponad 3 godziny, możesz ubiegać się o odszkodowanie nawet do 600€ zgodnie z WE 261/2004.

Czytaj dalej

Podróż Samolotem na Lotnisko

Odwołany lot?

Jeśli lot został odwołany bez wcześniejszzego powiadomienia (14 dni i mniej), może przysługiwać Ci odszkodowanie na mocy prawa UE.

Czytaj dalej

Udostępnianie kodu

Odmowa wejścia na pokład?

Posiadasz również prawo do odszkodowania, jeśli odmówiono Ci wejścia na pokład z powodu przepełnionego lotu.

Czytaj dalej

Turbulencje w samolocie: wszystko co musisz wiedzieć

Turbulencje w samolocie: wszystko co musisz wiedzieć

Większość osób podczas lotu obawia się właśnie turbulencji. Bywają one czasami bardzo nieprzyjemne, ale nie zawsze występują, albo są tak małe, że się ich w ogóle nie odczuwa. Pamiętajcie o pasach bezpieczeństwa zapiętych na czas lotu,...

Jak sprawdzić czy lot jest opóźniony?

Jak sprawdzić czy lot jest opóźniony?

Za opóźniony lot w ramach rozporządzenia Unii Europejskiej 261/2004 możemy otrzymać nawet do 600€ odszkodowania. Jeden na 40 lotów Polaków jest opóźniony lub odwołany. Prawo do odszkodowania ma każdy pasażer na świecie, jednak tylko w...

Co zrobic z opoznionym lot?

Co zrobic z opoznionym lot?

Nasze usługi Opóźniony Lot Odwołany Lot Odmowa wejścia na pokład Prawa pasażerów UENasze produkty Kalkulator odszkodowania Przegląd cen Program afiliacyjny Darmowy szablon listuCLAIM FLIGHTS Kim jesteśmy Nasz blog Skontaktuj się z nami...