Ograniczenia bagaż podręczny

Lip 3, 2019Blog

Claim Flights reprezentuje prawa pasażerów linii lotniczych w UK i UE. Możemy ci pomóc w domaganiu o odszkodowanie za opóźniony lub anulowany lot. Możesz również wpaść w kłopoty ze swoim bagażem podręcznym. Aby uniknąć frustracji oraz dodatkowych kosztów na lotnisku, wystarczy sprawdzić nasze porady.

Ekscytujące wakacje szybko się zbliżają, więc już pora na planowanie wyjazdu. Ograniczenia dotyczące bagażu nieustannie się zmieniają, więc warto sprawdzić aktualne przepisy wybranej przez ciebie linii lotniczej.

Przepisy dotyczące bagażu rejestrowanego są dość proste, ale najlepiej zawsze sprawdzić czy znasz ich maksymalną dozwoloną wagę i ilość dozwolonego bagażu. Nie myśl, że wszystkie linie lotnicze są takie same, gdyż znacznie się różnią.

Najczęściej zmieniają się przepisy dotyczące bagażu podręcznego. Podczas gdy niektóre linie lotnicze pozwolą ci na posiadanie dużej torby oraz torebki lub laptopa, inne linie są bardziej rygorystyczne i przepisy nieustannie się zmieniają. Dodatkowe opłaty są niesamowicie wysokie więc upewnij się, że wiesz dokładnie co możesz wnieść ze sobą na pokład.

Podróżowanie z bagażem podręcznym ma swoje plusy. Na początek, jest o wiele łatwiej gdyż nie musisz stać w kolejce do nadania bagażu. Jest to również bezpieczniejsza opcja jeśli bierzesz ze sobą wartościowe przedmioty jak biżuteria lub laptop. Możesz również rozdzielić wagę całkowitego bagażu pomiędzy bagażem do nadania i bagażem podręcznym, co zmniejsza prawdopodobieństwa płacenia dodatkowych opłat za nadwagę bagażu.

Warto również sprawdzić przepisy dotyczące bagażu podręcznego na lotach łączonych. Na przykład, EasyJet może pozwolić na nieograniczoną wagę bagażu podręcznego, ale kiedy przesiądziesz się na lot Thomas Cook waga bagażu ma nałożony limit do 6 kg z jednym akcesorium.

Waga to nie jedyne zmartwienie dotyczące bagażu. Należy również sprawdzić dozwolony rozmiar bagażu podręcznego. Być może będziesz musiał kupić nową torbę, aby spełnić dane wymagania!

Niestety, nie kończy się na rozmiarze i wadze bagażu podręcznego. Według www.gov.uk/hand-luggage-restrictions/overview istnieje jeszcze całe mnóstwo innych ograniczeń, które należy wziąć pod uwagę. Szczególnie powinniśmy sprawdzić płyny w bagażu podręcznym.

PŁYNY

 • wszystkie napoje, włącznie z wodą
 • płynne lub w części płynne jedzenie, np. Zupa, dżem, miód i syropy
 • kosmetyki, produkty toaletowe, włącznie z kremami, płynami kosmetycznymi, olejkami, perfumami, tuszem do rzęs oraz błyszczykiem do ust
 • spreje, włącznie z pianką do golenia, lakierem do włosów oraz dezodorantów
 • pasty, włącznie z pastą do zębów
 • żele, włącznie z żelem do włosów lub pod prysznic
 • płyn do szkieł kontaktowych
 • inne roztwory lub przedmioty podobnej konsystencji

JEŚLI W TWOIM BAGAŻU PODRĘCZNYM ZNAJDĄ SIĘ PŁYNY:

 • pojemniki nie mogą zawierać więcej niż 100ml
 • pojemniki muszą znajdować się w pojedynczym, przezroczystym, ponownie zamykanym plastikowym worku, który mierzy około 20cm x 20cm i nie mieści więcej niż litr
 • zawartość musi swobodnie mieścić się w worku, aby mógł on być ponownie zamknięty
 • worek nie może być z góry zawiązany
 • jedna osoba może posiadać jeden worek
 • worek musi być pokazany na lotnisku przy punkcie ochrony

Kraje poza Unią Europejską mogą mieć inne zasady dotyczące przewożenia płynów. Zawsze sprawdź te przepisy przed podróżą. 

7 WSKAZÓWEK NA PODRÓŻ Z BAGAŻEM PODRĘCZNYM OD CLAIM FLIGHTS

 1. Sprawdź ograniczenia twojej linii dotyczące rozmiaru oraz wagi bagażu podręcznego. Nie zapomnij sprawdzić tych samych informacji na loty łączone.
 2. Laptopy, tablety, telefony komórkowe i inne urządzenia elektryczne dodają wagi do bagażu – czy istnieje możliwość połączenia wszystkch potrzebnych danych na jednym urządzeniu?
 3. Wybierz bagaż podręczny zrobiony z miękkiego materiału, będzie lżejszy
 4. Niektóre lotniska jak Gatwick, Heathrow i Manchester pozwalają na zakupy w duty-free (bezcłowe) i odebranie ich po powrocie, więc nigdy więcej nie musisz podróżować z zakupami.
 5. Jeśli twój bagaż podręczny przekracza dozwoloną wagę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz musiał zapłacić dodatkowe opłaty. W takim wypadku warto wcześniej zabukować dodatkowy bagaż. W ten sposób możesz zaoszczędzić 50% lub więcej niż na lotnisku.

MY, W CLAIM FLIGHTS, STWORZYLIŚMY AKTUALNĄ LISTĘ AKTUALNYCH ROZMIARÓW BAGAŻY PODRĘCZNYCH, WAG ORAZ OGRANICZEŃ. PAMIĘTAJ SPRAWDZIĆ TE DANE PRZED LOTEM:

LINIA LOTNICZAOGRANICZENIA ROZMIARU (CM)WAGADODATKI
Air France55x35x2512kg1 accessory
British Airways56x45x2523kg1 accessory
Easyjet56x45x25UnlimitedNo accessory
Eurowings55x40x238kgNo accessory
Jet256x45x2510kgNo accessory
KLM55x35x2512kg1 accessory
Lufthansa55x40x238kg1 accessory
Norwegian55x40x2310kg1 cabin, 1 accessory
Ryanair55x40x2010kg1 cabin, 1 accessory
Scandinavian Airlines55x40x238kg1 cabin, 1 accessory
Vueling55x40x2010kgno accessory
Dyrektor Claim Flights, Dr. Mirko Ulbrich, mówi: „Życzymy udanych wakacji tego roku. Nie zapomnij sprawdzić ograniczeń bagażu podręcznego wybranej przez ciebie linii lotniczej. W ten sposób unikniesz dodatkowych opłat i frustracji. Jeśli planujesz zakupy za granicą, upewnij się, że twój bagaż nie przekroczy dozwolonej wagi. To pomoże ci uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki na lotnisku!”

Miłego podróżowania!

Jeśli Twój lot opóźnia się o więcej niż 3 godziny lub został odwołany, możesz być uprawniony do odszkodowania do kwoty 600 EUR, na podstawie zasady UE 261.

Sprawdź za darmo

Oferujemy usługi „Bez wygranej - bez opłat”, więc roszczenie jest wolne od ryzyka!

Travel bag

Opóźniony lot?

Za opóźnienia lotow ponad 3 godziny, możesz ubiegać się o odszkodowanie nawet do 600€ zgodnie z WE 261/2004.

Czytaj dalej

Podróż Samolotem na Lotnisko

Odwołany lot?

Jeśli lot został odwołany bez wcześniejszzego powiadomienia (14 dni i mniej), może przysługiwać Ci odszkodowanie na mocy prawa UE.

Czytaj dalej

Udostępnianie kodu

Odmowa wejścia na pokład?

Posiadasz również prawo do odszkodowania, jeśli odmówiono Ci wejścia na pokład z powodu przepełnionego lotu.

Czytaj dalej

Turbulencje w samolocie: wszystko co musisz wiedzieć

Turbulencje w samolocie: wszystko co musisz wiedzieć

Większość osób podczas lotu obawia się właśnie turbulencji. Bywają one czasami bardzo nieprzyjemne, ale nie zawsze występują, albo są tak małe, że się ich w ogóle nie odczuwa. Pamiętajcie o pasach bezpieczeństwa zapiętych na czas lotu,...

Jak sprawdzic gdzie jest samolot

Jak sprawdzic gdzie jest samolot

Często patrząc w niebo widzimy samoloty i zastanawiamy się gdzie lecą, jaki jest cel ich podróży. Niejeden z nas czekając na lotnisku na opóźniający się lot zadał sobie pytanie “gdzie jest mój samolot”. Również nasi bliscy zastanawiają...

Jak sprawdzić czy lot jest opóźniony?

Jak sprawdzić czy lot jest opóźniony?

Za opóźniony lot w ramach rozporządzenia Unii Europejskiej 261/2004 możemy otrzymać nawet do 600€ odszkodowania. Jeden na 40 lotów Polaków jest opóźniony lub odwołany. Prawo do odszkodowania ma każdy pasażer na świecie, jednak tylko w...