Ograniczenia bagaż podręczny

gru 5, 2019Blog

Claim Flights reprezentuje prawa pasażerów linii lotniczych w UK i UE. Możemy ci pomóc w domaganiu o odszkodowanie za opóźniony lub anulowany lot. Możesz również wpaść w kłopoty ze swoim bagażem podręcznym. Aby uniknąć frustracji oraz dodatkowych kosztów na lotnisku, wystarczy sprawdzić nasze porady.

Ekscytujące wakacje szybko się zbliżają, więc już pora na planowanie wyjazdu. Ograniczenia dotyczące bagażu nieustannie się zmieniają, więc warto sprawdzić aktualne przepisy wybranej przez ciebie linii lotniczej.

Przepisy dotyczące bagażu rejestrowanego są dość proste, ale najlepiej zawsze sprawdzić czy znasz ich maksymalną dozwoloną wagę i ilość dozwolonego bagażu. Nie myśl, że wszystkie linie lotnicze są takie same, gdyż znacznie się różnią.

Najczęściej zmieniają się przepisy dotyczące bagażu podręcznego. Podczas gdy niektóre linie lotnicze pozwolą ci na posiadanie dużej torby oraz torebki lub laptopa, inne linie są bardziej rygorystyczne i przepisy nieustannie się zmieniają. Dodatkowe opłaty są niesamowicie wysokie więc upewnij się, że wiesz dokładnie co możesz wnieść ze sobą na pokład.

Podróżowanie z bagażem podręcznym ma swoje plusy. Na początek, jest o wiele łatwiej gdyż nie musisz stać w kolejce do nadania bagażu. Jest to również bezpieczniejsza opcja jeśli bierzesz ze sobą wartościowe przedmioty jak biżuteria lub laptop. Możesz również rozdzielić wagę całkowitego bagażu pomiędzy bagażem do nadania i bagażem podręcznym, co zmniejsza prawdopodobieństwa płacenia dodatkowych opłat za nadwagę bagażu.

Warto również sprawdzić przepisy dotyczące bagażu podręcznego na lotach łączonych. Na przykład, EasyJet może pozwolić na nieograniczoną wagę bagażu podręcznego, ale kiedy przesiądziesz się na lot Thomas Cook waga bagażu ma nałożony limit do 6 kg z jednym akcesorium.

Waga to nie jedyne zmartwienie dotyczące bagażu. Należy również sprawdzić dozwolony rozmiar bagażu podręcznego. Być może będziesz musiał kupić nową torbę, aby spełnić dane wymagania!

Niestety, nie kończy się na rozmiarze i wadze bagażu podręcznego. Według www.gov.uk/hand-luggage-restrictions/overview istnieje jeszcze całe mnóstwo innych ograniczeń, które należy wziąć pod uwagę. Szczególnie powinniśmy sprawdzić płyny w bagażu podręcznym.

PŁYNY

 • wszystkie napoje, włącznie z wodą
 • płynne lub w części płynne jedzenie, np. Zupa, dżem, miód i syropy
 • kosmetyki, produkty toaletowe, włącznie z kremami, płynami kosmetycznymi, olejkami, perfumami, tuszem do rzęs oraz błyszczykiem do ust
 • spreje, włącznie z pianką do golenia, lakierem do włosów oraz dezodorantów
 • pasty, włącznie z pastą do zębów
 • żele, włącznie z żelem do włosów lub pod prysznic
 • płyn do szkieł kontaktowych
 • inne roztwory lub przedmioty podobnej konsystencji

JEŚLI W TWOIM BAGAŻU PODRĘCZNYM ZNAJDĄ SIĘ PŁYNY:

 • pojemniki nie mogą zawierać więcej niż 100ml
 • pojemniki muszą znajdować się w pojedynczym, przezroczystym, ponownie zamykanym plastikowym worku, który mierzy około 20cm x 20cm i nie mieści więcej niż litr
 • zawartość musi swobodnie mieścić się w worku, aby mógł on być ponownie zamknięty
 • worek nie może być z góry zawiązany
 • jedna osoba może posiadać jeden worek
 • worek musi być pokazany na lotnisku przy punkcie ochrony

Kraje poza Unią Europejską mogą mieć inne zasady dotyczące przewożenia płynów. Zawsze sprawdź te przepisy przed podróżą. 

7 WSKAZÓWEK NA PODRÓŻ Z BAGAŻEM PODRĘCZNYM OD CLAIM FLIGHTS

 1. Sprawdź ograniczenia twojej linii dotyczące rozmiaru oraz wagi bagażu podręcznego. Nie zapomnij sprawdzić tych samych informacji na loty łączone.
 2. Laptopy, tablety, telefony komórkowe i inne urządzenia elektryczne dodają wagi do bagażu – czy istnieje możliwość połączenia wszystkch potrzebnych danych na jednym urządzeniu?
 3. Wybierz bagaż podręczny zrobiony z miękkiego materiału, będzie lżejszy
 4. Niektóre lotniska jak Gatwick, Heathrow i Manchester pozwalają na zakupy w duty-free (bezcłowe) i odebranie ich po powrocie, więc nigdy więcej nie musisz podróżować z zakupami.
 5. Jeśli twój bagaż podręczny przekracza dozwoloną wagę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz musiał zapłacić dodatkowe opłaty. W takim wypadku warto wcześniej zabukować dodatkowy bagaż. W ten sposób możesz zaoszczędzić 50% lub więcej niż na lotnisku.

MY, W CLAIM FLIGHTS, STWORZYLIŚMY AKTUALNĄ LISTĘ AKTUALNYCH ROZMIARÓW BAGAŻY PODRĘCZNYCH, WAG ORAZ OGRANICZEŃ. PAMIĘTAJ SPRAWDZIĆ TE DANE PRZED LOTEM:

LINIA LOTNICZA OGRANICZENIA ROZMIARU (CM) WAGA DODATKI
Air France 55x35x25 12kg 1 accessory
British Airways 56x45x25 23kg 1 accessory
Easyjet 56x45x25 Unlimited No accessory
Eurowings 55x40x23 8kg No accessory
Jet2 56x45x25 10kg No accessory
KLM 55x35x25 12kg 1 accessory
Lufthansa 55x40x23 8kg 1 accessory
Norwegian 55x40x23 10kg 1 cabin, 1 accessory
Ryanair 55x40x20 10kg 1 cabin, 1 accessory
Scandinavian Airlines 55x40x23 8kg 1 cabin, 1 accessory
Vueling 55x40x20 10kg no accessory
Dyrektor Claim Flights, Dr. Mirko Ulbrich, mówi: „Życzymy udanych wakacji tego roku. Nie zapomnij sprawdzić ograniczeń bagażu podręcznego wybranej przez ciebie linii lotniczej. W ten sposób unikniesz dodatkowych opłat i frustracji. Jeśli planujesz zakupy za granicą, upewnij się, że twój bagaż nie przekroczy dozwolonej wagi. To pomoże ci uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki na lotnisku!”

Miłego podróżowania!

Jeśli Twój lot opóźnia się o więcej niż 3 godziny lub został odwołany, możesz być uprawniony do odszkodowania do kwoty 600 EUR, na podstawie zasady UE 261.

Sprawdź za darmo

Oferujemy usługi „Bez wygranej - bez opłat”, więc roszczenie jest wolne od ryzyka!

Travel bag

Opóźniony lot?

Za opóźnienie lotu ponad 3 godziny, możesz ubiegać się o odszkodowanie nawet do 600€ zgodnie z WE 261/2004.

Czytaj dalej

Podróż Samolotem na Lotnisko

Odwołany lot?

Jeśli lot został odwołany bez wcześniejszego powiadomienia (14 dni i mniej), może przysługiwać Ci odszkodowanie na mocy prawa UE.

Czytaj dalej

Udostępnianie kodu

Odmowa wejścia na pokład?

Posiadasz również prawo do odszkodowania, jeśli odmówiono Ci wejścia na pokład z powodu przepełnionego lotu.

Czytaj dalej

Pomagamy w wielu językach-międzynarodowe strony ClaimFlights