Jak zaplanować wycieczkę po Polsce?

Gru 3, 2019

Wielu z nas nie docenia tego co mamy pod ręką. Nasz kraj oferuje nam naprawdę wiele atrakcji, z których możemy korzystać cały rok. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Samochodem, pociągiem czy może samolotem?

Chodź wszyscy wiemy w jakim stanie są polskie drogi, to trzeba przyznać, że jest coraz lepiej. Do większych miast spokojnie dojedziemy drogami ekspresowymi i autostradami. Jeżeli komuś są niestraszne dziurawe drogi w mniejszych miejscowościach, śmiało możecie wybrać samochód.

Opłaty za autostrady:

➢ A1: płatne jest 152 km od Gdańska do Torunia, zapłacicie 29,90 zł,

➢ A2: tu możecie być zszokowani, płatnych jest większość odcinków od granicy z Niemcami do Strykowa, za całą podróż od Świecka (granica) do Warszawy zapłacicie 87,90 zł. Jeśli musicie przejechać tylko odcinek z Łodzi do Warszawy to możecie się cieszyć, jest całkowicie darmowy.

➢ A4: za przejazd od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą opłatę poniesiemy tylko na 223,5 km spośród 628,5 km drogi, a całkowity koszt wyniesie 36,20 zł

Pociąg? W okresie wakacji pojawiają się specjalne połączenia. Spółka kolejowa Arriva od 20 czerwca do 31 sierpnia uruchomiła trzy pociągi:

➢ “Słoneczny Patrol” na trasie Bydgoszcz-Hel ( czas 3 godz. 49 min)

➢ “Leżak” na trasie Hel-Władysławowo

➢ “Parawan” również na trasie Hel-Władysławowo

PKP oferuje natomiast pociąg o nazwie “Słoneczny” z Warszawy do Trójmiasta ( 3 godz. 12 min) i Ustki ( 5 godz. 36 min). Pociąg ten posiada klimatyzację i łóżka piętrowe, a bilet kupicie już za 40 zł. Przed wakacjami PKP Intercity poinformowało, że uruchomi dodatkowo 28 pociągów do miejscowości turystycznych w całej Polsce. Przez cały rok możemy podróżować “Witkacym” na linii Gdańsk-Zakopane.

Railway Station
Jeżeli dużo wcześniej planujecie wyjazd możecie zdecydować się na Pendolino, im wcześniej zarezerwujecie miejsce, tym tańszy będzie bilet. Na ostatnią chwilą zapłacicie dużo więcej, a jak wiemy wybór Pendolino oznacza szybszą podróż, trasa z Gdańska do Rzeszowa zajmuje trochę ponad 5 godzin.

Czy opłaca się wybrać lot krajowy?

Na pewno nie ma to sensu w okresie wakacji i świąt, bowiem ceny biletów wtedy wzrastają. Jeśli planujecie wybrać się poza sezonem możecie upolować całkiem tanie bilety krajowe. Może się zdarzyć, że będzie to bardziej opłacalne niż pociąg.

Podsumowując, pierwszym krokiem podczas planowania wyjazdu musi być wybór środka transportu.

    • Nocleg

W naszym kraju jest bogata baza noclegowa. Każdy znajdzie coś dla siebie. W internecie znajdziecie oferty pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, hoteli ze spa itd. Od wyboru do koloru.

    • Wybór miejsca

Zazwyczaj wakacje w Polsce kojarzą nam się z morzem i górami. Ale Polska oferuje o wiele więcej. Jeśli potrzebujecie ciszy i spokoju wybierzcie mało popularny ośrodek nad jeziorem lub agroturystykę. Z dziećmi polecamy okolice, gdzie znajdziemy różnorodne parki zabaw. Mocny wysiłek? Szlaki górskie idealnie mu sprzyjają.

Kilka propozycji od nas

1. Kraków i Energylandia w Zatorze

Energylandia jest największym parkiem rozrywki w Polsce. Park dzieli się na kilka stref: Bajkolandia, strefa familijna, strefa ekstremalna i Water Park.

Bajkolandia przeznaczona jest dla najmłodszych gości, którzy znajdą tam bohaterów kreskówek i filmów dla dzieci. Wszystkie atrakcje są tam bezpieczne i dostosowane do maluchów.

Strefa familijna: dzieci na większości atrakcji muszą mieć tutaj minimum 140 cm wzrostu.

Strefa ekstremalna-królestwo Roller Coasterów, miejsce dla osób, które chcą zmierzyć się ze strachem.

Water Park-tropikalna wyspa, idealna dla gości, którzy uwielbiają zabawę w wodzie.

Ze wszystkich stref możecie korzystać kupująć jeden bilet.
Ceny biletów:

– normalny 129 zł

– ulgowy do 140 cm wzrostu 79 zł

– dzieci do lat 3 1 zł

Czasami jeden dzień to za mało. Na stronie Energylandii znajdziecie także noclegi.

Z Zatoru możecie udać się do Krakowa. Dojedziemy tam nie tylko autem, na trasie kursuje pociąg, a park organizuje specjalne kursy autokarami z Krakowa i Katowic.

Krakowa chyba nie trzeba nikomu reklamować. Druga stolica Polski z piękną starówką i słynnym Zamkiem Królewskim na Wawelu na pewno was nie rozczaruje. Z dziećmi obowiązkowo trzeba się udać do Smoczej Jamy, legendarnej kryjówki Smoka Wawelskiego. Udostępniona jest ona do zwiedzania od kwietnia do października.

Kraków i Energylandia w Zatorze

La principal diferencia entre estos dos tipos de seguro está en el nivel de cobertura. El seguro de viaje internacional, cuando se trata de cobertura médica, puede protegerte durante tu viaje.

El seguro de salud internacional es para personas que viven en el extranjero, a menudo visitan el extranjero o han decidido mudarse de su tierra natal. El seguro médico internacional brinda cobertura para la atención médica de rutina y de emergencia. Por ejemplo, tratamiento para enfermedades, así como para permanecer en un hospital.

2.Magiczny Wrocław, Afrykarium i Śnieżka

Afrykarium i Śnieżka
Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska. Rynek, Muzeum Narodowe, punkt widokowy w Sky Tower i Ostrów Tumski to tylko kilka atrakcji wartych uwagi. To miasto oferuje naprawdę dużo turystom.

Afrykarium we wrocławskim zoo wyróżnia się tym, że jest to jedyne na świecie oceanarium, w którym możemy podziwiać faunę wyłącznie występującą w Afryce. Afrykarium otwarte jest przez cały rok, także w dni wolne.

Ceny biletów:

– dzieci do lat 3 i seniorzy +75 wejście darmowe
– dzieci i uczniowie (od 3 do 21 lat), emeryci, renciści 40 zł
– studenci do 26 roku życia 40 zł
– normalny 50 zł
– bilet rodzinny (2 dorosłych + max 3 dzieci) 160 zł

Z Wrocławia polecamy udać się do Karpacza, położonego u podnóża Śnieżki. Trasa samochodem zajmie nam około 2 godziny (120 km). Z Wrocławia do Karpacza kursuje Flixbus. Za bilet zapłacimy około 30 zł. Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy (1602 m n.p.m.). Szczyt można zdobyć szlakiem czerwonym z Równi lub łatwiejszą Drogą Jubileuszową.

3. Kazimierz Dolny, Lublin i Zamość

Kazimierz Dolny jest małym miasteczkiem, które rocznie odwiedza milion turystów. W Kazimierzu warto zobaczyć rynek otoczony renesansowymi kamieniczkami, ruiny zamku z XIV-XVI wieku oraz basztę. Punktem obowiązkowym jest Góra Trzech Krzyży oraz Korzeniowy Dół (wąwóz lessowy).

Gdzie najlepiej spać w Kazimierzu?

W centrum miasta znajduje się sporo hoteli, pensjonatów i willi. Jest to najdroższa opcja ( 400 zł za noc dla dwóch osób ze śniadaniem). Najtaniej wynajmiecie pokój w gospodarstwach agroturystycznych ( nawet mniej niż 100 zł za dwie osoby).

Z Warszawy do Kazimierza Dolnego mamy do pokonania 142 km – około 2 h 17 minut jazdy samochodem, z Krakowa: 242 km – około 3 h 49 minut jazdy, a z Gdańska: 540 km – około 5 h 34 minut jazdy.

Z Kazimierza możecie udać się do oddalonego o 50 km Lublina.

Zamek Lubelski
Lublin leży nad rzeką Bystrzycą, 100 km od granicy z Ukrainą. Głównym zabytkiem jest Zamek Lubelski. Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie tutaj www.muzeumlubelskie.pl. Lublin może pochwalić się uroczym Starym Miastem z Bramą Grodzką i Krakowską. Jeśli mielibyście ochotę odpocząć od miejskiego zgiełku możecie wybrać się do Ogrodu Saskiego.
Zamość
Po Lublinie zachęcamy do wizyty w oddalonym o 90 km Zamościu. Miasto nazywane jest perłą renesansu, czy też Padwą północy. Stare miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W centrum starówki znajduję się ratusz, którego wieża ma 52 metry. Codziennie grany jest hejnał. W okolicy mieści się najstarsza na Lubelszczyźnie Apteka Rektorska otwarta w 1609 roku.

Inne zabytki i atrakcje:

➢ Katedra w Zamościu

➢ Synagoga

➢ Rotunda Zamojska

➢ Bastiony

➢ Zoo

➢ Zespół fortyfikacji

Jeżeli zależy Wam na tanim noclegu najlepiej wybrać hostel (60 zł za noc), pokoje gościnne dostępne są od około 70 zł, za noc w hotelu zapłacicie od 100 zł.

To tylko przykładowe pomysły na kilkudniową wycieczkę. Polska jest bardzo atrakcyjnym krajem pod względem turystycznym. Wystarczy mieć dobry plan podróży.

Jeśli Twój lot opóźnia się o więcej niż 3 godziny lub został odwołany, możesz być uprawniony do odszkodowania do kwoty 600 EUR, na podstawie zasady UE 261.

Sprawdź za darmo

Oferujemy usługi „Bez wygranej - bez opłat”, więc roszczenie jest wolne od ryzyka!

Travel bag

Opóźniony lot?

Za opóźnienie lotu ponad 3 godziny, możesz ubiegać się o odszkodowanie nawet do 600€ zgodnie z WE 261/2004.

Czytaj dalej

Podróż Samolotem na Lotnisko

Odwołany lot?

Jeśli lot został odwołany bez wcześniejszego powiadomienia (14 dni i mniej), może przysługiwać Ci odszkodowanie na mocy prawa UE.

Czytaj dalej

Udostępnianie kodu

Odmowa wejścia na pokład?

Posiadasz również prawo do odszkodowania, jeśli odmówiono Ci wejścia na pokład z powodu przepełnionego lotu.

Czytaj dalej

Anulowanie lotów koronawirusa

Anulowanie lotów koronawirusa

Opublikowano 01 Kwiecien 2020 o 16:42COVID-19: Wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące praw pasażerów w UE W celu złagodzenia skutków ekonomicznych pandemii COVID-19, KOmisja Europejska opublikowała wytyczne mające zapewnić spójne...

Ile kosztuje wyrobienie paszportu i jak go wyrobić?

Ile kosztuje wyrobienie paszportu i jak go wyrobić?

Paszport upoważnia nas do wjazdu do Państw na całym świecie. Mimo tego, że na terenie UE w większości krajów obowiązuje strefa Schengen, a w pozostałych wiedziemy na podstawie dowodu osobistego. Jeśli chcemy wybrać się poza granice Europy...

Najpiękniejsze miejsca na świecie

Najpiękniejsze miejsca na świecie

Jest wiele miejsc na świecie, które zapierają dech w piersiach. Postanowiliśmy przygotować dla Was listę, która być może da Wam pomysł, gdzie udać się na wakacje. Na początek zaprezentujemy miejsca łatwiej dla nas osiągalne, ponieważ...

Pomagamy w wielu językach-międzynarodowe strony Claim Flights