10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed pierwszą podróżą samolotem
Pierwszy lot? Nic strasznego! Krótko przedstawimy najważniejsze informacje, które przydadzą się przed podróżą.
1.Bilet lotniczy
Jeśli planujesz podróż, zakupu biletu dokonaj jak najszybciej, im dalej do daty wyjazdu tym ceny są niższe. Najlepszy czas to około 6-8 tygodni przed wyjazdem. Musicie spodziewać się tego, że w wakacje, w okresie świąt, a także w weekendy, ceny będą wyższe, ponieważ liczba podróżujących jest większa.
-
- Gdzie kupować?J
est wiele wyszukiwarek tanich lotów. Najtaniej kupimy bilety bezpośrednio na stronie internetowej przewoźnika, na stronach pośredników raczej nie zdobędziemy tańszej oferty.
-
- Kiedy szukać?
Dobrze jest sprawdzać ceny kilka razy dziennie, bo sytuacja potrafi zmieniać się dynamicznie. Zdarza się, że tanie linie zwiększają i zmniejszają cenę w ciągu dnia. Statystyki pokazują, że najwięcej osób siada w niedzielny wieczór w poszukiwaniu biletów, więc i wy nie popełniajcie tego błędu, bo na pewno nie znajdziecie nic co was zadowoli.
Mogłoby się wydawać, że linie lotnicze mogą obniżyć nagle cenę, krótko przed wylotem, żeby zapełnić samolot. Tak to jednak nie działa, jeśli jakiś pasażer musi niespodziewanie lecieć w dane miejsce, zapłaci każdą cenę, a ilość pasażerów dalej będzie korzystna, ponieważ wiąże się to np. z mniejszą liczbą załogi, a z tego ma zysk przewoźnik.
Najlepiej kupować bilety we wtorki, środy i czwartki z większym wyprzedzeniem!
-
- Dodatkowe porady:
Jeśli szukasz lotu warto włączyć tryb incognito.Pozbywacie się wtedy plików cookie. System wyszukiwania nie widzi wtedy, że kilkakrotnie szukaliście danego lotu i jego cena nie ulegnie zmianie.
Nie podawajcie od razu daty wylotu i powrotu. Zaznaczcie jakąś datę do przodu np. miesiąc i cofajcie się już po wyszukaniu.
2. Bagaż podręczny
Bagaż podręczny to taki, który możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu. Każda linia lotnicza ma swoje określone zasady dotyczące wagi i rozmiaru bagażu. Najczęściej dozwolona jest walizka o rozmiarach 55x40x23 cm i wadze 10kg.
Tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair i Wizz Air, dokonały zmian i dopuszczają jako bagaż podręczny małą torbę lub plecak o maksymalnych wymiarach 40x30x20 cm i również wadze 10 kg. Warto przed pakowaniem wejść na stronę danej linii i sprawdzić dokładnie jakie są wymagania.
W bagażu podręcznym nie możemy umieszczać płynów w pojemnikach powyżej 100 ml. Razem nie należy mieć więcej niż 1 litr. Dodatkowo wszystkie buteleczki należy umieścić w przezroczystej kosmetyczce lub woreczku, który można nabyć na lotnisku.
Bagaż podręczny jest wliczony w cenę biletu. Niektóre linie lotnicze oferują bilet z priorytetem wejścia do samolotu. Oznacza to, że krócej stoi się w kolejce. W cenie mamy wtedy też więcej bagażu podręcznego.
3. Bagaż rejestrowany
Jeżeli uważacie, że potrzebujecie większego gabarytu walizki i więcej kilogramów, musicie wykupić bagaż rejestrowany, z którym należy udać się do odprawy bagażowej na lotnisku. Linie lotnicze mają różne ceny, zalecamy wykupić go online, zaoszczędzicie czas i pieniądze. Przykładowo lecąc z Ryanairem zapłacicie 10-25 euro.
Bagaż rejestrowany trafia do luku bagażowego w samolocie i możemy tam spakować wszystko co chcemy, nie ma żadnego ograniczenia co do ilości i pojemności płynów, oczywiście musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Lista przedmiotów dozwolonych i zabronionych w samolocie podana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
5. Odprawa biletowo-bagażowa tzw. check-in
Jeżeli zabieramy ze sobą bagaż rejestrowany musimy dokonać odprawy tradycyjnie po przybyciu na lotnisko.
Najlepiej przyjechać 2 godziny szybciej!
Nie należy być później niż 45 min przed odlotem, bo traci się wtedy bilet. (Linie lotnicze mogą mieć różny czas, warto to sprawdzić)
Na tablicach informacyjnych znajdziecie numer stanowiska (check-in) przy którym odprawiany jest wasz lot.
Wasz bagaż zostanie zważony i przekazany do luku bagażowego, sprawdzany będzie twój dokument tożsamości i bilet. Otrzymacie kartę pokładową niezbędną do wejścia do samolotu.
Po odprawie biletowo-bagażowej należy udać się do bramek na kontrolę bezpieczeństwa. Nie zawsze oba te stanowiska znajdują się blisko siebie, istnieje możliwość, że bagaż oddamy na pierwszym piętrze, a stanowiska kontroli bezpieczeństwa będą na drugim.
Lotniska międzynarodowe posiadają automaty do samodzielnej odprawy.
6. Odprawa biletowa online
Jeśli dokonujecie rezerwacji biletów lotniczych przez internet musicie podać imię, nazwisko, datę urodzenia i dane kontaktowe. Opcja odprawy online jest dostępna kilka dni przed wylotem, do np. dwóch godzin przed lotem. Każda linia ustala swoje zasady. Po zakupie biletu otrzymujemy numer rezerwacji za pomocą, którego logujemy się na stronie linii lotniczej, następnie wybieramy miejsce w samolocie i generujemy kartę pokładową. Niektóre linie zezwalają na wyświetlanie jej na telefonie czy tablecie, najczęściej jednak należy ją wydrukować.
7. Kontrola bezpieczeństwa
Podczas kontroli bezpieczeństwa nasz bagaż podręczny i my sami zostajemy poddani skanowaniu na obecność przedmiotów niebezpiecznych i materiałów wybuchowych. Wszystkie metalowe rzeczy, sprzęt elektroniczny i np. bluzę wkładamy do plastikowej kuwety na taśmie. Przed skanowaniem pracownik lotniska prosi o pokazanie karty pokładowej, aby upewnić się, że nie nastąpiła żadna pomyłka. Część lotnisk posiada bramki, na których czytnik sprawdza kod kreskowy naszej karty i przepuszcza nas dalej.
8. Kontrola paszportowa
Jeżeli wybieracie się poza UE, będziecie musieli przejść przez kontrolę paszportową, gdzie jest sprawdzana tożsamość pasażerów. Nie zabiera ona dużo czasu. Istnieje możliwość, że zostaniecie poproszeni o przyłożenie palca w celu pobrania odcisków palców lub zostanie skierowana na was kamera w celu zrobienia zdjęcia.
9. Gate
Jest to miejsce, w którym przechodzimy albo bezpośrednio do samolotu, albo do autobusu, który przewozi pasażerów do samolotu na płycie. Na bramce sprawdzana jest karta pokładowa i ewentualnie dokument tożsamości.
Przydatne komunikaty:
-
- gate info at (godzina)
– informacja o numerze bramki pojawi się o godzinie…
-
- go to gate
– pierwsze wezwanie, oznacza, że obsługa zaraz zacznie wpuszczać pasażerów na pokład
-
- boarding
– ludzie mogą wchodzić już do samolotu
-
- final call
– ostatnie wezwanie, obsługa za chwile zakończy wpuszczanie pasażerów, jest to ostatni moment, aby nie przegapić lotu, trzeba się spieszyć
10. Rady dotyczące samego lotu
Pierwszy lot wzbudza zawsze wiele emocji. Niektórzy myślą, że może nagle zabraknąć paliwa, innym przychodzą myśli o katastrofie lotniczej jak z filmów. Nie ma sensu się niepotrzebnie denerwować.
Stewardesy i stewardzi przed startem informują nas o zasadach jakie panują na pokładzie, pokazują jak zapiąć pasy, a także gdzie znajdziemy np. maskę tlenową.
W trakcie całego lotu warto mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, w przypadku niespodziewanych turbulencji w nic nie uderzymy.
Załoga podczas lotu prowadzi sprzedaż picia i jedzenia, ale także takich rzeczy jak zegarki i perfumy.
Sporo linii lotniczych oferuje tanie bilety lotnicze. Stąd też, ludzie coraz częściej wybierają ten środek transportu nawet na niewielkim dystansie. Jeśli czeka was pierwsza podróż samolotem, nie macie się czego obawiać, na lotnisku bez problemu się odnajdziecie, a sam lot to nic strasznego.
Jeśli Twój lot opóźnia się o więcej niż 3 godziny lub został odwołany, możesz być uprawniony do odszkodowania do kwoty 600 EUR, na podstawie zasady UE 261.
Sprawdź za darmoOferujemy usługi „Bez wygranej - bez opłat”, więc roszczenie jest wolne od ryzyka!
Opóźniony lot?
Za opóźnienie lotu ponad 3 godziny, możesz ubiegać się o odszkodowanie nawet do 600€ zgodnie z WE 261/2004.
Czytaj dalej
Odwołany lot?
Jeśli lot został odwołany bez wcześniejszego powiadomienia (14 dni i mniej), może przysługiwać Ci odszkodowanie na mocy prawa UE.